Home Prezentacja albumu „Luboml i okolice na Wołyniu w starej fotografii”

Prezentacja albumu „Luboml i okolice na Wołyniu w starej fotografii”

by it_chelm
View Calendar
2021-09-21 17:00 - 18:00
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti
Phone:82 563 95 92
Address: ul.Partyzantów 40
Już 21 września 2021 r. (wtorek), o godz. 17.00, w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40, Chełm) odbędzie się prezentacja pięknej, wartościowej publikacji "Albumu Wołyńskiego".
"Wymarzony od lat Wołyński Album udało nam się złożyć i opisać." – mówi Krzysztof Kołtun. "Album zawiera 1500 fotografii, w tym 90% to fotografie sprzed 1939 roku. Wołyń utracony, którego już nikt nie zobaczy i nie odnajdzie. Zmieniły się krajobrazy. Zaorano drogi. Przepadły w chaszczach lub zostały zniszczone, większość rzymskokatolickich cmentarzy. Nie ma ponad 250 kościołów i klasztorów, a także starych cerkwi unickich (siłą przejętych przez prawosławie moskiewskie po 1863 roku). Można powiedzieć, że z prezentowanych w Albumie fotografii: miejsc, zdarzeń, świątyń, krajobrazów i Ludzi, większość już nie istnieje. Wśród fotografii są bohaterowie Trylogii Wołyńskiej. Jest ich dużo: na przygodnych lub rodzinnych fotografiach, odpustach, weselach i pogrzebach."
"Zważywszy na historię i losy "ludzi stamtąd" trzeba przyznać, że fotografia była drogą dziedziną sztuki , ale fotografowano się z chęcią, nie patrząc na koszty. Inteligencja, szczególnie nauczyciele a później (w ostatnich latach wołyńskich) studenci i urzędnicy, chętnie fotografowali architekturę, krajobrazy a nawet kwiaty(azalia pontyjska). Było to boże natchnienie i przeczucie, że jest to jedyne i ostatnie spojrzenie na taki Wołyń, gdzie od wieków żyli Polacy i zachowane dziedzictwo przetrwało do II wojny światowej. Śmiało można powiedzieć, że fotografie ocaliły pamięć setek ludzi, których umieściliśmy w Albumie i całą aurę ich życia." - wyznaje miłośnik Kresów Krzysztof Kołtun.
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.
Skip to content