Home Aktualności Tropem Misia Chełmisia

Tropem Misia Chełmisia

by it_chelm

Szlak przeznaczony dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Szlak turystyczny „Tropem Misia Chełmisia ” to propozycja Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej na nieco inne, aktywne zwiedzanie miasta.

Podczas spaceru po mieście można spotkać 11 niedźwiadków wykonanych z brązu. Niedźwiadki mierzą 50 cm. Znajdują się one w miejscach atrakcyjnych turystycznie oraz wskazujących na grupę zawodów, które w naszym mieście są wykonywane.

Dlaczego niedźwiadek?

Herb miasta Chełm to biały niedźwiedź na tle trzech dębów, dlatego też właśnie niedźwiadek jest bohaterem tego szlaku.

  1. Niedźwiadek ubrany w przedwojenny tużurek Gmach, Plac Niepodległości 1

Chełmskiego niedźwiadka spotkamy w niezwykle ciekawym zakątku naszego miasta jakim jest, zbudowana w okresie międzywojennym, dzielnica kolejowa „Dyrekcja”. Miś Chełmiś ochoczo zmierza do Gmachu, w którym swoją siedzibę mają różne władze, być może będzie tam odbierał paszport by móc wyruszyć w zagraniczną podróż…

2. Niedźwiadek z gitarą – Chełmski Dom Kultury, Plac Tysiąclecia Państwa Polskiego 1

Misio Chełmisio to niezwykle utalentowane zwierzątko. Drzemie w nim artystyczna dusza dlatego też w Chełmskim Domu Kultury  uczęszcza na  rozmaite zajęcia. Wygina ciało na zajęciach tanecznych, ćwicząc kroki walca …  a na  warsztatach plastycznych ukazuje kolorowy świat widziany swoimi oczami.

Sympatyczny Misio Chełmisio wraz z gitarą  wita wszystkich tuż przed wejściem do Chełmskiego Domu Kultury zapraszając także na koncerty i spektakle teatralne .

3, Młoda para – dwa niedźwiadki – Pałac Kretzschmarów, ul. Pocztowa 50

Miś Chełmis jest bardzo kochliwym zwierzaczkiem, razem ze swoją narzeczoną często przychodzi pod kamienicę przy ul. Pocztowej 50. To jedyna taka budowla w Chełmie o charakterze pałacowo-willowym. Znana jest pod nazwą „Pałac Kretzschmarów” lub „ Dom Gassnera”.

Na ścianie budynku zobaczysz płaskorzeźbę przedstawiającą kąpiącą się nimfę w otoczeniu dwóch amorków. Dlatego też obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego, gdzie mieszkańcy miasta biorą ślub lub rejestrują nowo narodzone dziecko. O tym marzy  nasz Miś Chełmiś, dlatego też to miejsce jest częstym punktem jego odwiedzin.

4. Niedźwiadek z książką – Chełmska Biblioteka Publiczna, ul. Partyzantów 40

Miś  pod Chełmską Biblioteką Publiczną to znak, że  to miejsce także odwiedza nasz niedźwiadek. Często buszuje tutaj  po półkach, szukając interesującej książki, którą zamierza przeczytać w domu. Uwielbia przenosić się w baśniowy świat. Misio zdradzi Wam coś w tajemnicy:  biblioteka to wspaniałe miejsce w którym, można  nie tylko poczytać książki na miejscu, wypożyczyć książkę do domu a także obejrzeć film, zagrać w planszówki i uczestniczyć w zajęciach literackich i plastycznych.

5. Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha – Chełmskie Podziemia Kredowe, ul. Lubelska 55A

Idąc ul. Lubelską Miś Chełmiś wstąpi do wyjątkowego w skali kraju i Europy miejsca. To Podziemia Kredowe.  Spędzi tu około 50 minut. Miś Chełmiś do podziemi ubierze się cieplej, ponieważ tutaj zawsze temperatura wynosi 9  stopni Celcjusza. Przewodnik oprowadza Misia wraz  razem z grupą przyjaciół wzdłuż kredowych korytarzy, które kryją wiele zagadek, tajemnic i niespodzianek. Korytarze te wykute zostały przez mieszkańców miasta,  z czasem połączyły się tworząc sieć podziemnych labiryntów. W jednej z komór można spotkać Ducha Bielucha, który według legendy zamieszkuje chełmskie podziemia , strzeże ukrytych tam skarbów i spełnia najskrytsze życzenia. Na pamiątkę zwiedzania Podziemi Duch Bieluch podarował mu białą szatę, w której Miś pozuje przed wejściem , a Ty możesz zrobić kolejne  zdjęcie.

6. Niedźwiadek z parasolką – Fontanna, Plac Gdański

Miś Chełmiś jest jeszcze małym niedźwiadkiem, dlatego też po dłuższym zwiedzaniu bolą go nóżki. Plac przy fontannie jest doskonałym miejscem na odpoczynek. Tam też możesz zrobić sobie z nim fotkę i schronić pod jego parasolem. Po wypoczynku ruszamy dalej w trasę …

Niedaleko stąd jest  przystanek autobusowy więc możesz pojechać autobusem w inne miejsca  Chełma.

7. Niedźwiadek w garniturze z teczką – Urząd Miasta Chełm, ul. Lubelska 65

Wędrując po mieście można spotkać Misia Chełmisia przy budynku Urzędu Miasta. To tutaj zarządza miastem Pan Prezydent i jego pomocnicy: Pani Vice Prezydent, dyrektorzy departamentów oraz inni urzędnicy. Miś Chełmiś nie lubi się wyróżniać dlatego też ubrał się niezwykle elegancko, jak przystało na urzędnika, a w dłoni trzyma teczkę w której nosi bardzo ważne dokumenty.

8. Niedźwiadek z kołem ratunkowym – Chełmski Park Wodny, ul. Lubelska 133A

Grubiutki Misio Chełmisio codziennie rano wychodzi na spacer, aby poprawić swoją kondycję. Jednym z jego ulubionym punktów wędrówek jest Chełmski Park Wodny w którym uwielbia się bawić. Zawsze ma ze sobą dmuchane kolorowe koło i rękawki do pływania, ponieważ bezpieczeństwo jest dla niego najważniejsze. Uwielbia pływać po rwącej rzeczce, leżeć na leżankach masujących oraz odpoczywać w bąbelkach jacuzzi. Niestety, Misio Chełmisio jest tak grubiutki, że nie mieści się w zjeżdżalniach rurowych, dlatego postanowił częściej korzystać z basenu sportowego, aby bez problemu i z radością korzystać z wodnego szaleństwa. Misio Chełmisio codziennie Nas odwiedza i czeka przed Parkiem, aby zrobić sobie z każdym dzieckiem pamiątkowe zdjęcie.

9. Niedźwiadki z noszami – Szpital, ul. Ceramiczna 1

Misio Chełmisio jest bardzo aktywnym zwierzątkiem. Dużo spaceruje, skacze, wygłupia się. Pewnego dnia bardzo bolała go nóżka. Innym razem zjadł tak dużo miodu, aż rozbolał go brzuszek. Udał się wówczas do szpitala, gdzie otrzymał fachową pomoc lekarza a pielęgniarki troskliwie się nim opiekowały. Miś jest bardzo dzielny a otuchy dodawały mu 2 niedźwiadki z noszami, pomocnicy medyków, których znajdziesz nieopodal jednego z budynków szpitala.

Szlak znajdziesz w wesji mobilnej na profilu miasta Chełm w aplikacji tripplay.

Zdjęcia: UM Chełm

Podobne artykuły

Skip to content